Laserové gravírování, fenomén dnešního signmakingu

Napsal Jarmila Nožičková. Posted in reklama.

Moderní technologie nás obklopují stále větší měrou, dnes už je jen máloco řízeno čistě obsluhou. Stále častěji se můžeme potkat s různými počítačem řízenými stroji. Proč počítač? Na to je jednoduchá odpověď, počítače jsou imunní vůči lidskému faktoru, který ve velké míře pochybuje. Takže se například můžeme setkat s tzv. CNC stroji, právě o nich bude tento článek.

laserové gravírování

Co to vlastně ty CNC jsou? Jedná se o obráběcí stroje využívající počítač "CNC řídící mozek" k tomu, aby dokázali obrábět výrobek dle předem připravených technologických NC programů. Tyto stroje dělíme na:

 • Soustružnické
 • Frézovací
 • Kombinované
 • EDM
 • Drátořezky


Teď si popišme proces zadávání a tvorby programů a pokynů, které chceme po stroji vykonat. Často se setkáváme s pojmem NC program, ten tvoří řetězec znaků a příkazů, které mají formu písmena a číselné hodnoty. Souřadnice, kam se má nástroj posunout jsou zadány v absolutních souřadnicích. Dále je možné se setkat s M-kódy, které slouží k pomocným procesům, které se starají o ovládání mechanismů obráběcího stroje. Postupem času a zvýšeným užíváním se za cílem sjednocení byla vytvořena pravidla pro používání G-kódů a M-kódů. Nicméně i tak se často můžeme setkat s doplňkovými kódy a funkcemi, to už je ovšem věc výrobců. Tyto informace lze najít v manuálu pro obsluhu a programátora.

Proč vlastně použít CNC stroje? Doby, kdy se CNC stroje využívali pouze na obrábění či vrtání, jsou dávno pryč. Dnes jsou nedílnou součástí celého strojírenství a výrazně přispívají k rozvoji ekonomiky každé průmyslové země. Díky těmto strojům se vyrábí například spotřební zboží i výrobní prostředky, důležité pro fungování dalších strojů. Díky tomu, že se poměrně hojně využívají, zvyšují se také nároky na kvalitu CNC strojů.

Cílem CNC je vyrábět:

 1. Levněji
 2. Kvalitněji
 3. Rychleji

Jak těchto tří pravidel nebo cílů dosáhnout?  Automatizací výrobních procesů! Rozdíl CNC strojů od klasických nebo NC je v tom, že dovednou pracovat v bezobslužném provozu. Z tohoto důvodu jsou nasazovány CNC stroje.

CNC stroje umožňují:

 • Dosáhnout snížení výrobních nákladů.
 • Dodržet vysokou výkonnost.
 • Lze je použít jak v malosériové, tak i kusové výrobě.

Jednou poměrně čerstvou novinkou je nasazení CNC strojů v signmakingových firmách, určených k výrobě reklam, které používají proces gravírování. Jedná se o technologii, která je nástupcem klasického rytectví. Výsledkem je nápis nebo logo vytvořené odebráním materiálu. Původní rytci pracovali s různě tvarovanými rydly a čakany a nápisy byly zvýrazňovány různými kovy, například cínem, zlatem, stříbrem nebo mědí.

Nejmodernější způsobem je CNC laserové gravírování. Nejpoužívanějším druhem laseru je CO2. Tato moderní laserová technologie je založena na odpaření materiálu nebo barvy do hloubky v řádu mikrometrů. Laserovým gravírováním je možno vytvořit do povrchu materiálu plastický ornament, nápis či logo. Hloubka gravírování je až do 1 mm.

laserové gravírování

Výhody laserového gravírování:

 • Lze gravírovat organické materiály (dřevo, plast, sklo, kůži)
 • Trvalost výsledku
 • Přesnost
 • Rychlost

Při gravírování laserem si můžete vymyslet, co vás jen napadá, protože se téměř nenajdou žádná omezení. Díky přednostem této technologie si jej velmi oblíbily signmakingové společnosti, které jej využívají při výrobě a umísťování loga na předměty ze dřeva, skla, plastů, gumy, kůže, umělé kůže, koženky a kovu.